FIRAT TEKNOKENT’E FABLAB AÇILIYOR !

Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl illerinden oluşan bölgede faaliyet gösteren Fırat Kalkınma Ajansı’nın 2018 yılı Turizm ve Endüstriyel Gelişme Mali Destek Programı’na Fırat Teknokent, ‘Fablab İle Teknogirişimler Hızlanıyor’ projesi ile başvurmuştu.

Açıklanan başvuru sonuçlarına göre Fırat Teknokent, kendi bünyesindeki 275 metrekarelik bir alana Fablab atölyesi kurmak için gerekli desteği almaya hak kazandı.

Fırat Teknokent firmalarına, akademisyenlere, girişimcilere ve sanayicilere tasarımlarını hayata geçirirken makine satın almaya ihtiyaç duymadan endüstriyel tasarım, ürün geliştirme, proje hazırlama ve hızlı prototipleme gibi çeşitli hizmetleri hayata geçirebilmeleri için faydalı olması amaçlanmıştır.

Elazığ’ın ve Fırat Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin bulunduğu pozisyon ve ihtiyacı göz önünde bulundurularak kurulacak atölyede fiziki alt yapı, dijital üretimin bir parçası olan 3D teknolojileri, gerekli makine, alet, teçhizat, üretim ekipmanları ve idari tüm gereksinimler sağlanacaktır.

Bu proje ile Fırat Teknokent tüm dünyada ve Türkiye’de hızla yayılan Maker Hareketi’ne katkı sağlamıştır. Kişilerin bir araya gelerek üretim ve bilgi paylaşımı yapabilecekleri bir ortam ile üretim toplumu olmaya yönelik hareketlerine bir yenisini eklemiştir.